Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
TuranyHľadať
 
 

Technika

Cisternová automobilová striekačka CAS K 25 L 101

Cisternová automobilová striekačka na podvozku LIAZ 101.860, nadstavba KAROSA, rok výroby 1986, zaradená ako prvovýjazdový voz na vtedajšej jednotke Okresnej správy Zb. PO Martin, až do roku 2006, kedy bola nahradená modernejšou technikou.
V roku 2006 darovaná Krajským riaditeľstvom hasičského a záchranného zboru v Žiline obci Turany bezodplatným prevodom, teda zadarmo. Vozidlo je po motorickej stránke v dobrom technickom stave, to sa týka aj podvozku, bŕzd a riadenia ktoré sú vo výbornom stave, na vozidle je zkorodovaná karoséria. V roku 2006 boli do vozidla zakúpené nové akumulátory a protektorované pneumatiky a vozidlo bolo zaradené do výjazdu, pričom za obdobie od roku 2006 vykonalo už 39 výjazdov k rôznym udalostiam. V súčasnosti je vozidlo v komplexnej GO karosérie .   
Vozidlo je určené k preprave úplného hasičského družstva 1 + 8, v kabíne vozidla je dostatok priestoru pre obliekanie sa členov družstva počas jazdy na zásah, v nadstavbe vozidla je uložené kompletné príslušenstvo aj pre vykonanie toho najnáročnejšieho zásahu, napr. 360 metrov hadíc "B", 260 metrov hadíc "C", zariadenie pre rýchly zásah - bubon z navinutou tvarovo stálou vysokotlakou hadicou dĺžky 60 m, rôzne čerpadlá, elektrocentrála, povodňové príslušenstvo, rôzne náradie a nástroje.
Vozidlom je možné vykonať zásah vodou alebo penou nízkotlakom alebo vysokotlakom.

CAS-25-1 CAS-25-2

 

Cisternová automobilová striekačka CAS 32 Tatra 148

Cisternová automobilová striekačka CAS 32 Tatra 148 sa svojou koncepciou radí medzi ťažké hasičské automobily určené k haseniu vodou alebo penou v pokoji alebo počas jazdy. Vozidlo bolo vyrobené v roku 1981, v roku 1982 bolo zakúpené a  pridelené na závodný požiarny útvar Drevina Turany, kde slúžilo ako prvovýjazdový voz až do roku 2002, kedy ho obec Turany odkúpila od správcu konkurznej podstaty Drevina Trade s.r.,o. za sumu 70.000.- Sk. Od roku 2002 je zaradené do výjazdu v jednotke OHZ Turany, za svoju existenciu sa zúčastnilo drvivej väčšiny požiarov v katastre obce Turany. Vozidlo je v dobrom technickom stave, pravidelne absolvuje stanice STK, EK, v roku 2005 bola na vozidle vykonaná GO karosérie.Vozidlo má na plošine dve lafetové delá, skrinku kde sú uložené 4 ks autonómnych dýchacích prístrojov Saturn S 5, 2 ks oblekov proti sálavému teplu OL 2, 160 metrov hadíc "B" 75 mm, 140 metrov hadíc "C" 52 mm, vaky GENFO, a ostatné príslušenstvo. Na každej strane má po tri výtlačné hrdlá, 2x "B" a jeden krát "C".

CA32-1 CA32-2

 

TATRA 815 Ťahač prívesov

Vozidlo bolo vyrobené v roku 1986, slúžilo v armáde SR odkiaľ ho prevzali hasiči a slúžilo na vyťahovanie kamiónov na hraničnom priechode Trstená ako aj celej hornej Orave. V roku 2007 bolo darované obci Turany od Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline bezodplatným prevodom, Vozidlo je vo výbornom stave, v hasičských farbách, je určené na ťahanie prívesov až do hmotnosti 100 ton, vyťahovanie áut, kamiónov, a iných strojov a predmetov do hmotnosti 100 ton, má ťažné zariadenie vzadu na 100 ton, vpredu na 40 ton, vzadu má nad diferenciálom lanový naviják o dĺžke lana 60 metrov a hrúbke 22 mm  a ťažnú silu 96 ton, pohon navijáku je kardanom z prevodovky. Motor je naftový vzduchom chladený 12 valec s dvomi turbodúchadlami, , je to najsilnejší motor vôbec aký robila Tatra. Spotreba paliva je 55 litrov pri normálnej prevádzke, pri záťaži a výkone rapídne rastie, kabína vozidla je predĺžená, štvordverová pre osádku 1 + 5, voziodlo má tri nápravy, dve vpredu jednu vzadu, pohon 6 x 6. Vozidlo slúži v jednotke OHZ  na prevoz materiálu, vyťahovanie a vyslobodzovanie strojov a predmetov a rôzne iné podporné činnosti.

Tatra 815-1 Tatra 815-2

 

Pojazdná prenosná motorová striekačka - PPS 12 R

je určená hasičským jednotkám na zabezpečenia dodávok vody na požiarovisko. PPS 12 R sa skladá z troch častí:
- jednonápravový skriňový príves, s dverami spredu a zozadu, na uloženie striekačky a hasičského materiálu, celková hmotnosť prívesu aj so striekačkou a materiálom je 900 kg
- hasičská výstroj - 4 ks hadica "C", 4 ks hadica "B", rôzne prúdnice, rozdeľovač, ejektor, hydrantový nástavec savice atď.
- PS 12 - prenosná motorová striekačka , samostatný čerpací agregát ktorý je určený na čerpanie vody a dopĺňanie zasahujúcich cisterien z vodných zdrojov nedostupných pre hasičské vozidlá, takisto je ňou možne vytvoriť priamo útočné prúdy      
 PS 12 má obsah nádrže na benzín 23 litrov, spotreba agregátu je cca 11,5 litra pri menovitom výkone, čerpadlo má výkon 1200 litrov  vody za minútu pri tlaku 0,8 Mpa  a sacej výške 1,5 metra, zvyšovaním sacej výšky výkon čerpadla klesá, najväčšia sacia výška je 7,5 metra,  teda výšková vzdialenosť od osi čerpadla po úroveň vodnej hladiny. Vo výbave OHZ Turany sú dva kusy prenosných striekačiek PS 12, jedna je vo vozidle DVS 12 Avia 30 a druhá v spomínanej PPS 12.  

PS12-1 PS12-2

 

Plávajúce motorové čerpadlo MACXIMUM

od francúzkej firmy AQUAFAST vyrobené v roku 1987, zakúpené na bývalý Závodný požiarny útvar Drevina Turany, v roku 2002 nadobudnuté obcou Turany ako výbava pri kúpe DVS 12 Avia 30. Čerpadlo  od roku 1996 do roku 2003 nefunkčné, bol pridretý motor, až v roku 2003 zásluhou veliteľa jednotky OHZ došlo k jeho oprave, ktorú urobil p. Šebík. Od tohoto roku plne funkčné,  veľakrát používané pri dodávkach vody na požiaroviská, čerpaní vody zo zatopených priestorov, dopĺňaní CAS pri zabezopečovaní rôznych akcií v obci ako polievanie ciest, umývanie ciest, polievanie futbalového ihriska a v zimnom období klzísk.
charakteristika:
Odstredivé čerpadlo typu BL 65-180, jednokomorové s polootvoreným rotorom priamo spojeným s hriaďelou motora, motor je štvordobý jednovalec , vzduchom chladený o bsahu 318,5 cm3, výkonom 8 koní pri 3600 ot/min,  spotreba paliva je 1,2 litra benzínu na hodinu, plavák je z polyetylénu plnený polystyrénovými guličkami, odoláva teplotám od - 80 oC do + 80 oC, vnútorný sací otvor má priemer 80 mm a je opatrený ochrannou mriežkou ktorá neprepustí častice hrubšie ako 1 cm. výtlačné hrdlo má priemer 65 mm
výkon čerpadla :
                        - maximálny výkon je 1450 l/min
                        - maximálny tlak 0,45 Mpa
                        - hmotnosť 37 kg

MACXIMUM-1   MACXIMUM-2

 

Pojazdný odsávač dymu

POD-1 POD-2

 

Motorový čln TROPIC

Motorový čln TROPIC je určený k vykonávaniu akýchkoľvek záchranných prác na vodnej hladine Samotný čln je z oderuodolnej gumy, z troma komorami, z laminátovou podlahou, čln je štvor miestny, vzadu má čelo pre uchytenie motora THOMOS 4,5.
technické údaje motora:
motor jednoválcový, dvojtaktný s kombinovaným chladením  - vzduch-voda, obsah 60 cm3, výkon 2,2 kW/5400min.
K člnu sú vo výbave 4 záchranné vesty pre dospelých a dve pre deti.

Tropic 1 Tropic 2

 

Kalové čerpadlo FEKAL

Elektrické ponorné kalové čerpadlo, výrobca SLOVPUMP TRADE, Závadka nad Hronom. Čerpadlo je celohliníkové, typ 32-NFJU-105-9, vhodné najmä na čerpanie značne znečistenej vody s obsahom vláknin a drobných častíc. Je určené k čerpaniu zakalenej a znečistenej odpadovej voy, k čerpaniu alebo plnerniu nádrží, k čerpaniu vody zo studní a bazénov, kalových jám, na odčerpávanie vody zo zatopených priestorov (pivníc, šácht, výkopov).

Fekal 1 Fekal 2

 

Kalové čerpadlo HERON EMPH 80W

Ide o robustné čerpadlo so zosilnenou konštrukciou a veľkým výkonom , určené pre ťažké nasadenie pri odčerpávaní silne znečistenej vody z výkopov, nádrží, priestorov zatopených pri záplavách a pod. Umožňuje čerpať čistú aj kalnú vodu s obsahom pevných častíc do priemeru 25 mm.

Heron 1 Heron 2

 

Poľná kuchyňa

kuchyna 1 kuchyna 2

 

Príves s osvetľovacou súpravou BLA 4

je súbor agregátu a prístrojov, ktorým je možné osvetliť miesto požiaru, havárie, poprípade ihriska a pod. Hmotnosť celého prívesu je 900 kg. Skladá sa z elektrocentrály, statívov, halogénových svietidiel, ručných svietidiel, káblov, spojok a ostatného pomocného príslušenstva. Agregát je podľa dostupných informácií ide o motor  vzduchom chladený jednovalec s obsahom 295 cm3 typu EL 308  o výkone 4,4 kw pri 3000 ot/min, spotrebou 3,3 litra na hodinu. Generátor  WEB FIMAG  , typ EGK 4-2, s výkonom 4kVA, napätím 390 V a intenzitou prúdu 5,9 A.  Má tri krát vývody na 380 V a jeden vývod na 220 V.
Celá stanica má tri statívy, na ktoré je možno súčastne inštalovať a používať tri reflektory, každý o výkone 1000 W, plus má 4 predlžovacie bubny káblov, rôzne rozdvojky, svietidlá.
Táto osvetľovacia stanica bola vyrobená v roku 1985, na závodný požiarny útvar Drevina Turany bola zakúpená v januári 1986, , na obec Turany prešla v roku 2002. Bola použitá pri požiari na sušiarňach reziva, v roku 1986 , pri požiari na rozvodni VVN v závodnej teplárni v roku 1999 , kde bol agregát zadretý. v roku 2003 bola vykonaná GO motora, odvtedy je agregát plne funkčný.

BLA4-1 BLA4-2


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka