Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
TuranyHľadať
 
 

Rím.katolícka farnosť

FARNOSŤ SV.GÁLA - RÍMSKOKATOLÍCKA CIRKEV

Sväté omše

 

KONTAKT:

Radovan Petrek, ThLic. - katolícky farár,   tel. číslo: 0904 839 527

E-mail: turanynadvahom@fara.sk

 

Katolícky kostol

Rímsko-katolícky kostol postavený v roku 1300 alebo 1304 na zrúcaninách gotického kostolíka, pochádzajúceho asi z roku 1157 s nízkou vežou a pred vchodom postavenou zvonicou. Bol viac ráz opravovaný, prestavovaný a rozširovaný. Celý je ohradený kamenným murivom husitského pôvodu. V kostole sú vzácne staré maľby na krídlovom hlavnom ortáli, ktoré však stratili na cene neodborným premaľovaním v novšej dobe.

Oltár v katolickom kostole

V kostole je vzácny gotický oltár sv. Kataríny, ktorý nie je pôvodný (pôvodný zhorel v 1636). Oltár daroval biskup a patrón kostola Révay. Údajne ho doviezli na plti po Váhu zo Spišskej Kapituli. Nie je kompletný. Chýba predela a vežičkový nádstavec. Jemné rezby fiál nevydržali primitívnu dopravu a možno sa zničili. Miesto vežičkového nádstavca je na arche umiestnená baroková socha Nanebevzatia Panny Márie a dvaja kľačiaci anjelíci. Majstra ,ktorý je autorom oltára nie je možné presne určiť. Pri konzervácií na chrbte archy objavil Peter Mendel nápis "Vincentius". Písmo má gotický charakter. Nie je jasné či označuje maliara alebo sochára ktorý oltár vytvoril.

Kostol stojí na mieste trochu vyvýšenom. Zo severnej strany vyvýšenie nebadať, lebo výstavbou cestu už bol vŕšok zarovnaný.

Malý zvon z veže kostola zrekvírovala vojenská správa v prvej svetovej vojne. Vo zvonici pred kostolom sú dva zvony a na veži sú hodiny.

Zvon v katolickom kostole

Koncom minulého storočia bol dušou katolíckej cirkvi Ladislav Strmeň. V tejto dobe sa vykonali opravy omietky a fasády. Pôsobil v Turanoch 22 rokov, za toto obdobie si ho väčšina občanov obľúbila pre jeho priateľský vzťah k ľudom. Zomrel v roku 1976, pochovaný je pri rímsko-katolíckom kostole v Turanoch.

Ladislav Strmeň

V roku 1994 nastali zmeny vo vedení rímsko-katolíckej farnosti. Bývalého farára Štefana Koprdu vystriedal Jozef Hanák.

Najstaršia lipa na území obce bola spílená v roku 1995. Bola zasadená pravdepodobne v roku 1636 počas opravy vtedajšieho vyhoreného kostola.

 

 


 

Staré fotografie z katolíckeho kostola

Rímsko-katolícky kostol, r.2007

Rímsko-katolícky kostol, r.2007

Prvé sväté prijímanie, r.1964

Prvé sväté prijímanie, r.1964

Oltár v kostole r.1945

Oltár v kostole r.1945

Rímsko-katolícky kostol sv.Gála

Rímsko-katolícky kostol sv.Gála


 
 
Rímsko-katolícky kostol, r.1905

Rímsko-katolícky kostol, r.1905


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka