Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
TuranyHľadať
 
 

História športu a kluby

 

Odkazy na stránky športových klubov

 

Kynologický klub Turany

Stránka kynologického klubu v Turanoch

 

Rádioklub Om3khe

Stránka rádioklubu OM3KHE

 

História športu v Turanoch

Medzi najstaršie športy v obci patria kolky. Jeho začiatky sa datujú od roku 1900 keď sa postavila prvá kolkáreň na Plese u krčmára Tylorela. neskoršie sa postavila kolkáreň aj u krčmára Immerbluma. Tretia kolkáreň bola pri krčme Ondreja Litvaja. Kolky sa hrávali zväčša pre zábavu. Časom zanikli.

Prvý záznam v obecnej kronike o športe je z roku 1949. Hlavný odvetvím športu je futbal. Oddiel je založený v roku 1933. V tom čase pôsobil v Turanoch učiteľ Gejza Mihálik, ktorý si všimol záujem o futbal. Stal si do čela mládeže a začal pracovať ako organizátor. V roku 1934 spolu s Gustávom Renčom zvolal zakladajúcu schôdzu do hostinca Ondreja Litvaja. Futbalový oddiel sa schádzal Ladislava Štastného v hostinci pri stanici, kde bola uložená aj výstroj. V roku 1934 sa začali hrávať majstrovské zápasy na ihrisku pri Plese. Kapitánom mužstva bol vtedy František Žiak. Oporou mužstva boli židovskí bratia Zingerovci, káder hráčov neskôr tvorili Vrútočania. Prvý zápas prehrali so Sučanmi 3:4. Prvé ihrisko bolo na Plese pri železničnom moste, no nemalo obliekárne pre hráčov.

Nový športový štadión bol vybudovaný v Záblatí, v priestore poniže štátnej hradskej v roku 1947. Finančných prostriedkov nebolo, oplotenie ihriska bolo možné urobiť za peniaze získané za kvalitného hráča tej doby Jozefa Liskaja od TJ Rybárpole, kde ho turiansky oddiel odpredal. V roku 1950 bola postavená tribúna. Prevážnu časť nákladov hradil podnik Drevina. V roku 1951 po finančnej subvencií 250 000 Sk bola vybudovaná ľahkoatletická dráha, postavené boli hodiny na ihrisku. Atletická dráha 400m bola prvá v okrese a bola pýchou Turian. Prvé ľahkoatletické preteky na štadióne boli 16.6.1951.

Štadión v Záblatí

Pôvodný štadión v Záblatí

 

Štadión v Záblatí, r.2009

Štadión v Záblatí, r.2009

 

Priekopníkom ľahkej atletiky v Turanoch bol učnovský dorast SPD pri n.p. Drevina. O jej rozvoj sa pričinil aj Ján Rzepiel , či už ako aktívny pretekár alebo neskôr ako rozhodca a tréner.

15.11. 1964 vyhorela na štadióne tribúna, ubytovacie kabíny a sklady.

 

V roku 1967 sa rozhodlo že sa bude stavať nový štadión a to pri stanici. V prvej etape sa počítalo že sa bude stavať trávnaté a škvárové ihrisko, ďalej tribúna a ostatné zariadenia. S výstavbou sa začalo v lete 1967. Hlavnú zásluhu na tom mali MNV Turany a Drevina Turany.

 

V roku 1977 bol odovzdaný areál nového športového štadióna s atletickou dráhou.

V roku 1984 si pripomenuli priaznivci športu 50.výročie futbalového oddielu a Telovýchovnej jednoty. Začiatkom mája 1986 dosiahli nepočujúci futbalisti TJ Drevina Turany veľký úspech , keď sa stali po štvrý krát majstrami ČSSR.

Rok 1996 bol úspešným pre futbalistov ŠK VTJ Tatran, keď si vybojovali postup do V.ligy. trénerom bol Jozef Šino.

Počiatky organizovaného šachového krúžku sa datujú od r.1945

V roku 1949 sa začala výstavba letiska 780m x 60 m na Brvnách. 21.10.1949 bola prvá schodza aeroklubu v Turanoch. Letisková plocha bola hotová v r.1950 a mohla prijímať lietadlá do hmotnosti 5000 kg. 3.4.1950 získal aeroklub prvé lietadlo - dvojmiestny hornoplošník americkej výroby Piper. Lietadlo zo Žiliny po prvý krát pristálo na letisku 3.6. 1950. 30.6.1950 získalo ďaľšie lietadlo typu Z-22 Junák. Bol to veľký úspech takej malej pobočky, na čom mal zásluhy učiteľ Alexander Jančok.

Neskôr bol postavený provizórny hangár. V septembri 1950 bol zákaz lietania pre celú republiku až do 28.6.1951. V jeseni zakúpili strojárne 4-miestne lietadlo typu Aero 45. A tak na letisku v Turanoch boli už tri lietadlá. V tom období vznikol v Martine aeroklub. Jeho funkcionárom sa podarilo stiahnuť učiteľa Jančoka do Martina. Dokazovali že v okrese sú dve letiská neúnosné. Lietadlá odoslali na revíznu prehliadku a po nej už lietali iba v Martine. Potom sa letisko rozoralo a hangár slúžil ako ovčínec miestnemu JRD. Tým bola stopa po letectve v obci zahladená.

 

Lyžiarsky oddiel pod vedením Jána Rzepiela vybudoval skokanský mostík za Váhom v Panošíne. V roku 1954 usporiadali krajské preteky v skokoch na lyžiach a v bežeckých disciplínach.

skokanský mostík za Váhom v Panošíne

Zásluhou niekoľkých občanov v obci bol vybudovaný aj lyžiarský vlek v hone "Dolný Černík".

V roku 1959 sa turianski občania zapojili do okresnej a krajskej spartakiády.

V roku 1980 sa na štadióne konalo okrskové kolo spartakiády za účasti 1600 cvičencov a 5000 divákov z obce a okolia.

Spartakiáda - 1980

V roku 1993 sa začína úspešná pôsobnosť AC Viktória pod vedením Mgr.Klučiarovského, či úspech mladého spoluobčana Zdenka Spišiaka - majstra Slovenska v silovom trojboji.

Svetový beh mieru v roku 1993 po prvý krát viedol cez našu obec.

zdroj: Hlas Turian a Miestne múzeum


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka