KONTAKT

 

Radovan Petrek, ThLic. - katolícky farár

 

tel. číslo: 0904 839 527

 

E-mail: turanynadvahom@fara.sk

 

FOTOGALÉRIA

fotogaleria

Fotogaleria

FARNOSŤ SV.GÁLA - RÍMSKOKATOLÍCKA CIRKEV

kostol1

Rímsko-katolícky kostol postavený v roku 1300 alebo 1304 na zrúcaninách gotického kostolíka, pochádzajúceho asi z roku 1157 s nízkou vežou a pred vchodom postavenou zvonicou. Bol viac ráz opravovaný, prestavovaný a rozširovaný. Celý je ohradený kamenným murivom husitského pôvodu. V kostole sú vzácne staré maľby na krídlovom hlavnom ortáli, ktoré však stratili na cene neodborným premaľovaním v novšej dobe.

oltar

V kostole je vzácny gotický oltár sv. Kataríny, ktorý nie je pôvodný (pôvodný zhorel v 1636). Oltár daroval biskup a patrón kostola Révay. Údajne ho doviezli na plti po Váhu zo Spišskej Kapituli. Nie je kompletný. Chýba predela a vežičkový nádstavec. Jemné rezby fiál nevydržali primitívnu dopravu a možno sa zničili. Miesto vežičkového nádstavca je na arche umiestnená baroková socha Nanebevzatia Panny Márie a dvaja kľačiaci anjelíci. Majstra ,ktorý je autorom oltára nie je možné presne určiť. Pri konzervácií na chrbte archy objavil Peter Mendel nápis "Vincentius". Písmo má gotický charakter. Nie je jasné či označuje maliara alebo sochára ktorý oltár vytvoril.

Kostol stojí na mieste trochu vyvýšenom. Zo severnej strany vyvýšenie nebadať, lebo výstavbou cestu už bol vŕšok zarovnaný.

Malý zvon z veže kostola zrekvírovala vojenská správa v prvej svetovej vojne. Vo zvonici pred kostolom sú dva zvony a na veži sú hodiny.

 

zvon

Koncom minulého storočia bol dušou katolíckej cirkvi Ladislav Strmeň. V tejto dobe sa vykonali opravy omietky a fasády. Pôsobil v Turanoch 22 rokov, za toto obdobie si ho väčšina občanov obľúbila pre jeho priateľský vzťah k ľudom. Zomrel v roku 1976, pochovaný je pri rímsko-katolíckom kostole v Turanoch.

strmen

V roku 1994 nastali zmeny vo vedení rímsko-katolíckej farnosti. Bývalého farára Štefana Koprdu vystriedal Jozef Hanák.

Najstaršia lipa na území obce bola spílená v roku 1995. Bola zasadená pravdepodobne v roku 1636 počas opravy vtedajšieho vyhoreného kostola.

 

 

k9

Rímsko-katolícky kostol, r.1905

k6

Rímsko-katolícky kostol sv.Gála

kostol1

Oltár v kostole r.1945

Rímsko-katolícky kostol, r.2007

prijimanie

Prvé sväté prijímanie, r.1964